av Karro 06 jun 2010 10:21
Om det är växelriktare du menar.......
Kolla på tomgångseffekten. Det kan vara så att en mindre växelriktare får bättre verkningsgrad om den går för fullt, än en större som går på tomgång. Större växelriktare går in i standby om de inte behövs, men endast om det går noll ström från dem. Så det kan vara bra att ha en mindre växelriktare för vanlig normalförbrukning, som går minst på halvfart, och ha en större för de gånger då man verkligen behöver mycket.
Idealiskt så kan en större växelriktare gå in i standby och slås på endast när mer energi behövs. Om det verkligen finns de som fungerar på det viset, det vet jag inte.
Det behövs nog bättre växelriktare för att kunna parallellkoppla överhuvudtaget.
Om man hittar en större växelriktare som har låga förluster även vid litet effektuttag, då är nog det att föredra.
Observera att verkningsgraden ofta anges vid full effekt. Vid mycket låg effekt, i procent av full effekt räknat, kan verkningsgraden bli riktigt dålig.
En fördel att ha flera är att om en går sönder, så har man fortfarande ström, även om det är mindre mängd. Fast om man har tre så ökar chansen med 3 ggr att någon går sönder.
Ändå dubblerar man gärna, för att just gardera sig när något går sönder. För sönder går alla elektronikprylar, förr eller senare. Då ska de iväg på reparation, och om man inte har en lokal reparatör kan det ta månader innan man får tillbaka den.