lsf är det någon idé?

lsf är det någon idé?

Inläggav örv 07 feb 2009 22:13

Jag har surfat runt på detta fantastiska forum en tid och då man själv är en projektmissbrukare så känns det som om man kommit rätt. Jag bor i västerbotten och är riktigt sugen på att gå ut i garaget och börja bygga en luftsolfångare, frågan är bara om det finns någon vinst att göra. Jag bor i en enplansvilla på 140kvm från 8o talet och har slagit av alla element och värmer huset enbart med en braskamin. Detta funkar perfekt och jag förbrukar i dagsläget ca 13000kw/år
Nu till frågan. Kan man vinna något på en luftsolfångare, här skiner solen mest på på sommaren (varför bor man här?) Kan man räkna på ett relevant tillskott av värme under vår och höst som kan motivera att man går ut i garaget och smutsar ner sig...
Hur tänker ni andra på forumet och finns det några med erfarenheter av lsf i de norra delarna av landet som kan säga bu eller bä?
örv
 
Inlägg: 3
Blev medlem: 07 feb 2009 21:51

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav TonyMontano 07 feb 2009 22:29

Hallå jag bor ännu högre upp ;) och ska testa min LSF, byggde klart den på torsdag! dock är den bara en test på 120 x 90 cm, med bastuplast! fungera den bra ska jag använda de till stora! annars blir de svart fiberduck men nog tycker jag att du ska testa ;) har du allt i garaget så va fan har du då förlora på de ;)

MvH Montano
Om du hittar rätt lösning så är inget omöjligt ;) Donation BTC 16akvTrpbsKivzLoCD3NpHAoEbKZ4PvAYz
Användarvisningsbild
TonyMontano
 
Inlägg: 1138
Blev medlem: 09 jan 2009 21:41
Ort: Gällivare

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav KennethE 07 feb 2009 22:31

Var det inte någon som häromdagen rapporterade luft på över 40° från sin lsf?
De verkar överraskande effektiva även så här års, och även om det är lite mulet. Värmen verkar gå igenom molnen också även om det naturligtvis blir lite mindre effektivt.
Kan du bara sätta den så att den nås av solen några timmar om dagen tror jag nog att du får en hel del gratis värme, när materialkostnaden kunnat räknas av alltså. :-)

Jag håller själv på att planera en minivariant av en fotoram av clipstyp och en bit svart plåt, bara för att ha och mäta lite på. Letar bara meterial till ramen. Skall sedan montera en liten fläkt och en temperaturgivare i den och sätta upp den på balkongen så att den i alla fall nås av lite sol på förmiddagen. den skall alltså inte leverera någon användbar värme utan bara vara ett experiment inför ett ev. bygge hos mina föräldrar, för att övertyga farsan om att det är värt att satsa lite pengar och arbete på. :-)
Lättjan är uppfinningarnas moder.
KennethE
 
Inlägg: 1361
Blev medlem: 15 dec 2008 16:15
Ort: Lindome

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav örv 07 feb 2009 22:47

Jag har ett kanonläge när det gäller att fånga solen, så min panel kommer att få sol hela dagen. Det jag tycker känns som nackdelen är att den kommer att ge mest när den behövs som minst, På sommaren vill man ju ha kallt inne. Då jag plastade en pool/badtunna i höstas så funderar jag lite om man skulle kunna bygga en panel som både fungerar som en vanlig lsf och som en solfångare till poolen. Skulle man kunna dra slang i en lsf och på så sätt kunna ta till vara värmen som blir på sommaren till att värma poolen? solcellen skulle då kunna driva en vattenpump som cirkulerar vattnet till poolen. Är jag helt ute och cyklar eller vad tror ni?
örv
 
Inlägg: 3
Blev medlem: 07 feb 2009 21:51

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav JohanMossfeldt 07 feb 2009 23:29

Har du ventilation som på ett bra sätt kan tillgodoge sig värmen från en LSF och en bra lösning för att inte ta in den varma luften i huset under sommaren så är det inget att tveka på.

Ett tips för att värma polen på vintern är att montera in kopparrör i fångaren. En slinga som gör några längsgående veck över en takplåt kan bli riktigt varm. Fastmonterar du sedan rör med kopplingar för pump och slang så kan du enkelt koppla på det hela på sommaren och till hösten så tömmer det sig självt.
JohanMossfeldt
 
Inlägg: 166
Blev medlem: 14 aug 2008 13:04
Ort: Hagfors, Värmland

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav KennethE 08 feb 2009 00:09

Men håll lite koll på temperaturen, annars kan du koka kräftorna i poolen i Augusti. :-)

Jag läste om någon som bara la några slingor svart plastslang på garagetaket som poolvattnet fick cirkulera genom, han förlängde badsäsongen med cirka tre månader om året!

Kan man lägga några slingor sådan billig slang på rätt sätt i en lsf borde man samtidigt kunna utnyttja den till att styra luftflödet över hela plåten så att den gör nytta även på vintern.

Det kan vara en idé att blåsa ur den med tryckluft på hösten innan det blir risk för frost för att undvika frysskador, man får ju ingen värme på natten. Fast hävertprincipen kommer säkert att tömma den tillräckligt så att det inte är någon stor risk. Små mängder vatten får ju plats att utvidga sig så att den förhoppningsvis inte spränger slangen, och sådan slang tror jag inte kostar så mycket ifall den behöver bytas. Kolla bara vilken värme den tål, det kan bli rätt varmt på sommaren ifall cirkulationen är avstängd, jag skulle inte bli förvånad ifall vattnet kan börja koka.
Lättjan är uppfinningarnas moder.
KennethE
 
Inlägg: 1361
Blev medlem: 15 dec 2008 16:15
Ort: Lindome

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav PowerMizer 08 feb 2009 00:18

örv skrev:Jag har ett kanonläge när det gäller att fånga solen, så min panel kommer att få sol hela dagen.
Bygg! Bygg en stooor en! :mrgreen:
örv skrev:. . . så funderar jag lite om man skulle kunna bygga en panel som både fungerar som en vanlig lsf och som en solfångare till poolen.
Nog ska det funka! Spika ihop en låda som passar några fönster och gör den så djup (tjock) så att du kan stoppa in ett svartmålat element (är nog bäst med ett REX-element; dom som man kan stoppa in vantarna mellan sektionerna på) i den. Bygger du billigt och oisolerat så har du inte kastat bort annat än tiden på ett test, men jag är säker på att badtunnan kommer att bli varmare bara av ett så billigt och litet "ful-bygge"! Om du kapar upp några hål på den så kan du ju även kolla hur varm luften blir när du inte pumpar vatten genom elementet. Sätt elementet lite snett så rinner det ju tomt när du stoppar pumpen=ingen frysrisk. :wink:
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav Jernet 08 feb 2009 09:52

frågan är bara om det finns någon vinst att göra.


Om du kollar in denna topic så få du en uppfattning vad det ger.

viewtopic.php?f=1&t=490&start=135
Jernet
 

Re: lsf är det någon idé?

Inläggav örv 08 feb 2009 14:54

Intressant det här, när det gäller själva vattensystemet så kommer jag nog att skippa det här med element och istället bygga nått med flera mindre kanaler och med ett högre tryck. Mer som de vanliga solvärmemattorna till pooler. Det finns ju rätt billiga mer eller mindre färdiga system till en billig peng, kanske tar man en genväg. kolla in solfångare på:http://www.primastar.nu/
Jag har erfarenhet av just den typen och dom funkar fantastiskt bra som poolvärmare och om man bygger in den i en lsf så borde man ha den perfekta kombinationen. Nackdelen är väl att den behöver ett förhållandevis högt tryck så man måste nog bruka elnätet...
Tack för all input, nu är man mer inspirerad än någonsin
örv
 
Inlägg: 3
Blev medlem: 07 feb 2009 21:51


Återgå till Solenergi

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst