Solcellsregulator 40A, 12/24 voltSjälv har jag testat en solcellsregulator av samma märke, men av lite större modell.
Något jag uppskattar med dessa display-försedda modeller är laddning och förbrukning i mätt i amperetimmar. Noterar man siffrorna innan man går och lägger sig, kan man nästa kväll (vid sängdags) kolla hur många Ah solpanelen producerat under dagen och hur mycket man själv förbrukat. Sedan fotbolls-EM börjat förbrukar jag ca: 25-27 Ah/dygn, medan panelen producerat ca: 20 Ah (solig förmiddag, växlande molnighet på eftermiddagen).
När jag åkte hem i dag låg jag på -45 Ah, men då har jag även använd kaffebryggare, lampor och laddat min nyinköpta laptop med ute-i-skogen-uppkoppling-till-Internet.
En annan detalj som jag också uppskattar är laddning och förbrukning i ampere. Istället för att vara ute i solen har jag nästan suttit som fixerad vid regulatorn för att följa regulatorns reaktion på solens bana över himlen. Jag har också testat vad olika saker förbrukar, som TV + digitalbox, 4,2 A, kaffebryggare, 11 A, o.s.v.
Som mest gav solpanelen 5,2 ampere, men panelen sitter fast monterad och inte i 90° vinkel när solen står som högst på himlen. Jag har en något lägre vinkel och den håller ca: 4-4,3 ampere under 4-5 timmar per dag (vid solsken utan moln).
Mycket tunna slöjmoln på hög höjd försämrade effekten till ca: 75% och moln så täta att solen knappt bildar skugga sänker effekten till ca. 10%. Detta visste jag sedan tidigare, men nu fick jag det bekräftat genom egna mätningar.
En mycket användbar finess med dessa regulatorer är att laddspänningen kan ställas in och och jag valde att stoppa laddningen vid 14,2 volt. Om 14,2 är helt rätt för mina batterier vet jag inte, men jag valde den spänningen till att börja med. Vid 14,0 volt börjar i alla fall regulatorn att pulsa laddning till batterierna, med omväxlande långa och korta pulser.
Regulatorns nedre nivå satte jag till 12,0 volt, den nivå där regulatorn ska bryta strömmen till alla förbrukare för att skydda batterierna mot djupurladdning. Batterier är inte min starka sida, men jag vill minnas att man helst inte bör gå under 12,0 volt för vanliga fritidsbatterier. Återinkoppling av förbrukare satte jag vid 12,6 volt.
SOC i % ska visa batteriets tillstånd, men eftersom fotbolls-EM har kostat på för mina två 75 AH-batterier har jag inte sett ett högre SOC än 65%. Det låg betydligt högre innan jag ändrade regulatorns spänningsnivåer från 13,8 till 14,2 volt och och 10,5 till 12,0 volt, så jag vet inte hur siffrorna ska tolkas. Jag får se när jag kommer upp till stugan igen och batterierna laddats upp.
Enda anledningen till att den här modellen inte finns i 24-voltsbutiken är att regulatorn saknar CE-märkning. Jag förstår inte varför den gör det och det är synd för det är en riktig kalasregulator och av mig får den 5 poäng av 5 möjliga.
Jag testade även en 500 watts inverter och något jag missat efter att ha läst manualen är att den verkar vara näst intill oförstörbar. Den har skydd mot polvändning, kortslutning, överbelastning och den har automatisk återstart när skyddet löser ut. Invertern larmar vid överbelastning och löser ut skyddet vid ca: 20% konstant överbelastning (tror att den klarar av 100% överbelastning kortare stunder utan att lösa ut). Vad den inte klarar är om den ansluts till högre systemspänning än den är avsedd för och den gillar inte plusjordade system, eller att stå under droppande vatten.
Jag har inte testat än, men induktiva laster kan dra 6 ggr märkeffekten vid start och det är tillräckligt för att knäcka de flesta invertrar, men den här invertern ska överleva sådan behandling.
Att 24-voltsbutiken sålde bra grejer visste jag redan, men inte att de var så bra.


- juta40a.jpg (31.05 KB) Visad 3430 gånger