Företaget var intressant och navmotor blir det, men bara vad lagen tillåter, 250 watt. Min "bil" ska ha obegränsad körsträcka så länge solen skiner 12 timmar per dag.
Jag har förövrigt seriösa planer på att bygga cykelbilen och så här har jag tänk upplägget:
Den ska vara mindre än 80 cm bred för att gå in genom en vanlig dörr.
Kaross och chassi får inte väga mer än 30 kg.
Tyngdpunkten ska ligga så långt bak (batterierna bakom bakaxeln), att när man lyfter den i bärhandtaget där fram ska den inte väga mer än en kasse mat. Den ska alltså även kunna dras/användas som en resväska med hjul inomhus och uppför trappor. Med en liten knapp i bärhandtaget ska motorn kunna startas så att den hjälper till uppför trapporna (broms nedför trappor).
Vingen ska ge extra plats för solceller, men den ska också fungera som stöd när cykelbilen står upp. Stående tar den även mindre plats på balkongen, eller i lägenheten/villan/hallen/garaget/förrådet.
Den ska vara vattentät så att den tar sig fram på vatten.
Den ska ha trampor, vilket är ett krav för cykelar, men tramporna utgör också reservkraft.
Den ska göra 50 km/h med en motor på 250 watt, utan hjälp med trampor (lagen säger annat).
Solcellerna ska klara en konstant hastighet på 30 km/h (lagen säger annat här också).
Jag har haft tankar om att skippa kedjan och ersätta den med en generator med varierbar belastning, men det förutsätter mycket hög verkningsgrad hos generatorn om inte förlusterna ska bli för stora, samtidigt som lagstiftningen inte hänger med den tekniska utvecklingen och kanske sätter käppar i hjulen för en sådan lösning.
Lagstiftningen säger inget om hur förhållandet mellan motorns effekt och den kraft jag själv tillför måste vara. Jag hävdar att den kraft jag tillför inte måste komma från benen, att lyssna på musik och samtidigt headbanga

borde vara lika ok och i så fall räcker det med motorn från en hårddisk inbyggd i sätet för att generera någon milliampere. Ponera att 5 mAh/mil är ok att man själv tillför under färd. I så fall skulle man kunna köra 2 mil på en rejäl brakskit.
Så här ser karossen ut till den perfekta city- och shopppingbilen och här står den upp eftersom jag kört den rakt in genom dörrarna i Folkets Hus där bowlinghallen ligger. Inne i huset använder jag bilen som väska för mina bowlingklot och sedan drar jag in den i bowlinghallen, ända ner på bowlingbanorna.
Jag behöver några miljoner för att utveckla och bygga bilen, men då får den också en vinge som tillbehör så att den även kan fungera som ultralätt flygplan.

- cykelbil.gif (17.84 KB) Visad 5414 gånger