Radera ett inlägg

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 13:50

Göran skrev:Jernet, sa du 1 krona per dollar? En dollar kostar idag 9 kronor och 30 öre, vilket är 62% upp sedan lägstanoteringen i somras. 1 euro kostar 11,78 kronor just nu och euron slår den nytt "All time high" i förhållande till kronan varje dag . Jernet, den är den svenska kronan som faller som en sten i förhållande till andra valutor, inte tvärt om. Jag är rädd att vi är väldigt nära en gräns där det blir fritt fall rakt ned för kronan. Ingen i världen vill investera i svenska kronor längre.


Jag pratar enbart om dollar vs kronan, och 1/2 till 2 år längre fram.
Vad som nu sker är således helt ointressant i vad jag pratar om.
Så inom 2 år så ska jag säga följande: "vad var det jag sa" :wink:

Jag är ingen storpolitiker, men mina debit & kredit kan jag på mina 5.
Alla höjer idag Obama och hans peningpolitik till skyarna, men det ska bli kul att se hur populär han är om 2 år.
Man kan inte bara trycka nya "dollars" när dom andra är slut, det händer något med värdet på dom då nämligen, och detta mina vänner är bara början av lånekarusellen som vår käre obama har startat.
Jag hoppas vid gud att jag har fel i detta, för inte bara usa kommer att dras med i skiten tyvärr
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 13:55

Göran skrev:Under tiden jag skrev förra svaret gick pundet upp 5 öre och står nu på 13,21 kronor (+ 2,05 kronor på två veckor). :shock:


BRA! Läge för sveriges folk att köpa mer "made in sweden" :mrgreen:
Nja! en krona som flyter så fritt som den nu gör är väl ingen hit direkt, men tyvärr inte mycket annat att göra som det ser ut.
Det roliga är att kineserna verkar ha riktigt stora bekymmer med sin ekonomi.
Jag får ca: 2-3 telefonsamtal i veckan från företag i kina (inom min branch) som vill "sälja direkt" på mitt företag utan nordisk mellanhand.
Tyvärr är alltid kvantiten för stor för att det ska vara intressant för oss.
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Göran 06 mar 2009 14:03

Obama, eller inte så är det lågkonjunktur just nu och jag tror att den kan bli djupare än normalt. Som valuta tror jag också att den svenska kronan ligger risigt till. kronan faller och en negativ spiral är svår att bryta. Dollarn går i och för sig upp nu, mot allt sunt förnuft och jag tror också att den senare kan göra kronan sällskap i fallet nedåt. Kineserna kan om de vill göra sin egen valuta till en världsvaluta och det tror jag också kommer att ske när dollarn bryter nacken av sig i sin uppgång. Världen kommer att förändras, tror jag, men jag vet inte hur, bara att 1 liter bensin kommer att kosta en bra bit över 15 kronor i sommar. :wink:
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Radera ett inlägg

Inläggav intresseradmenejnörd 06 mar 2009 14:12

Re: Jernet

Jag var bara 15 år då..... Visste inte så mycket mer än att det var så förb. roligt att skruva i tekniska grejer och som var såååå intressant.

Mellan 1978 och 1984 drev jag på halvtid egen cykelverkstad i garaget här där jag bor. Som huvudkund hade jag ett statligt verk som hade ett större antal cyklar till personal och andra. Det var en bra kund men jag tog för dåligt med betalt har jag senare förstått. Den andra halvtiden jobbade jag som kontorsbiträde på en borgerlig (!) partiexpedition. Jag skötte bl.a. kassabok, medlemsavgifter och liknande. Jag försökte sätta mig in i politiken då men saknade gymnasiala grundkunskaper därför blev det inget bevänt med det. Jag försökte också redan då och sätta mig in i kommunism/socialism med det blev tvärstopp. För mig var det endast ren "gallimattias" som jag inte förstod ett skvatt av. :(

Firman har jag kvar som vilande rörelse. Så jag finns faktiskt med på allabolag.se precis som du och Göran.
Som branch för mig har de lagt till även "fastighetsförvaltning". Jo, jag tackar jag. :shock:

Det har sin förklaring i att jag äger en gammal smidesverkstad som jag köpte i slutet av åttiotalet. Det har jag kunnat genom att jag är en sparandets och samlandets människa. Inga onödiga utgifter här minsann!

I dag är det säkert andra kontrollsystem på skatter och sådant än det var då. Jag vet inte så mycket om hur det är idag men du sköter säkert både det och dina anställda väl. :P

För mig är ändå företagare som jag föreställer mig dig ändå ett slags proletärer eftersom de arbetar för sin lön och inte bara har en inkomst av ett kapital. Kanske du håller med, kanske inte. Jag önskar dig ändå lycka till med ditt företag och kan kanske själv sätter igång firman igen om jag hittar något lämpligt. Just därför har jag inte avregistrerat den. Min vunna socialistiska övertygelse nog dock etsat sig fast för gott. Jag har väl blivit "frälst". :roll:
Senast redigerad av intresseradmenejnörd 01 jul 2009 01:52, redigerad totalt 1 gång.
intresseradmenejnörd
 
Inlägg: 57
Blev medlem: 20 nov 2008 04:52

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 14:22

Göran skrev:Obama, eller inte så är det lågkonjunktur just nu och jag tror att den kan bli djupare än normalt. Som valuta tror jag också att den svenska kronan ligger risigt till. kronan faller och en negativ spiral är svår att bryta. Dollarn går i och för sig upp nu, mot allt sunt förnuft och jag tror också att den senare kan göra kronan sällskap i fallet nedåt. Kineserna kan om de vill göra sin egen valuta till en världsvaluta och det tror jag också kommer att ske när dollarn bryter nacken av sig i sin uppgång. Världen kommer att förändras, tror jag, men jag vet inte hur, bara att 1 liter bensin kommer att kosta en bra bit över 15 kronor i sommar. :wink:


Nu är du med igen! :P
Jag håller med förutom en sak faktiskt, det om vår krona.
Den kommer med största sannolikhet att bli stark igen.
Vi har mycket riktigt inte sett botten på detta ännu, men när allt sedan ska stiga (vilket det obönhörligen kommer att göra) så skulle jag inte bli ett dugg förvånad om det visar sig att vår svenska krona kommer att resa sig först som fågel fenix.
Oavsett vad andra tycker så anser jag att den finansministern vi nu har i sverige är en av dom bäst lämpade att ta oss ur detta utan att vår statsskuld växer som en nysådd åker om våren.
Han kommer med största sannolikhet att se över bonusarna för statsfinansernas chefer också snart, men det blev lite smolk i bägaren där tyvärr.
Sedan får man se denna "kris" till vad den är, personligen så har jag inte märkt något av den då firmans 2 första månader visar den största omsättning vi haft sedan starten för drygt 10 år sedan.
Gråt inte Göran! Det ordnar sig ska du se, men att tappa tron på det egna landets finanser är det sista jag gör :P
Sedan vill jag tacka maud olofsson för att hon inte gav bort våra skattepengar till usa ägda GM, och dess tomtar & troll. :mrgreen:
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 14:29

Mycket trevlig läsning intresseradmenejnörd, verkligen.
Någon inkomst av kapital är det verkligen inte frågan om här, det kan jag lova dig.
Ärligt talat tror jag inte du skulle vilja byta bort det du har mot mina arbetstimmar kontra den lön jag tar ut :wink:
Men jag skulle aldrig heller sätta mig under en chef å jobba, så jag föredrar det som jag har det.
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav KennethE 06 mar 2009 15:42

Någon smart människa kanske skulle köpa upp Falu Koppargruva och börja tillverka lindningstråd till genaratorer? Sådan kommer nog att bli hårdvaluta när oljepriset börjar skena.

Undrar ifall vi har alla råvaror inom landet för att tillverka neodymmagneter?
Lättjan är uppfinningarnas moder.
KennethE
 
Inlägg: 1361
Blev medlem: 15 dec 2008 16:15
Ort: Lindome

Re: Radera ett inlägg

Inläggav intresseradmenejnörd 06 mar 2009 17:34

Förra veckan hjälpte jag ett äldre par med deras flyttning. De har nu sålt sitt hus och flyttat till ett seniorboende. Min uppgift bestod i att köra ett lass till soptippen. Jag har bil och släpvagn. De ställde ut saker på trappan och jag lastade släpet. Bland sakerna på trappan fanns en glaserad lertavla. På den stod det sirligt skrivet:

"Var och en är sin egen lyckas smed"

När jag fick se tavlan var de inne i huset. Då tog jag genast tavlejäveln och kastade den i flaket så att den i alla fall gick i tio bitar. Då kom de ut och undrade vad det var som "small till". Jag svarade att jag råkade tappa lertavlan i flaket. "Jaså?" svarade de och gick in igen.

Justa trädgårdsredskap och gubbens verktyg lade jag i skuffen på bilen. Man är väl inte dum heller.

Nu lämnar jag denna tråden för tillfället för jag ska börja snickra på en annan tråd om en viss "sak". :D
intresseradmenejnörd
 
Inlägg: 57
Blev medlem: 20 nov 2008 04:52

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 17:39

Va synd! Den tavlan hade jag gärna köpt av dig :P
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Göran 06 mar 2009 18:19

Lika sant som att intresseramenejnörd är socialdemokrat, är Jernet moderat och det enda jag ytterligare har att tillföra denna debatt är en önskan om att intresseradmedejnörd byter till en enklare signatur. :P

Intresseradmedejnörd det var en mycket trevlig bild och berättelse! Tänk så många som kunde försörja sig på denna enkla verkstad, trots att smedpampen var både rund och hade hatt och käpp. Bra att dessa tider är förbi i och för sig, men mindre bra är att inget lönar sig idag. Förr kunde ju människor försörja sig på nästan vad som helst, att sälja is t.ex.
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 18:32

Göran skrev:Lika sant som att intresseramenejnörd är socialdemokrat, är Jernet moderat och det enda jag ytterligare har att tillföra denna debatt är en önskan om att intresseradmedejnörd byter till en enklare signatur. :P

Intresseradmedejnörd det var en mycket trevlig bild och berättelse! Tänk så många som kunde försörja sig på denna enkla verkstad, trots att smedpampen var både rund och hade hatt och käpp. Bra att dessa tider är förbi i och för sig, men mindre bra är att inget lönar sig idag. Förr kunde ju människor försörja sig på nästan vad som helst, att sälja is t.ex.

App app app app,,,, en sak i taget käre broder! :mrgreen:
Jag är inte moderat, jag sa bara att jag hör nog närmast till det området.
Jag är nog i grund å botten en JÄVLIGT stönig folkpartist, vilket jag i min umgängeskrets fått sota för fler än en gång. :roll:
Nåväl, nu vet ni det också, men det skiter jag i faktiskt, jag står för mina ord :P
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 18:33

och det enda jag ytterligare har att tillföra denna debatt är en önskan om att intresseradmedejnörd byter till en enklare signatur.


Me Too!
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Göran 06 mar 2009 22:11

Jernet, då hade jag fel. :P
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Jernet 06 mar 2009 22:40

Göran skrev:Jernet, då hade jag fel. :P


Förmodligen! Men i dina ögon kanske det är lika illa :wink:
Jernet
 

Re: Radera ett inlägg

Inläggav Göran 06 mar 2009 23:56

Jernet, jag står på femma på folkpartiets lista här uppe i hålan, så vad ska jag säga? Jag fiskade ihop tolv röster, det var allt som behövdes och det blev borgerligt styre med 5 rösters övervikt, så nu är det mitt fel att kommunen ligger 20 miljoner back. Låt oss prata om något annat istället. :P
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

FöregåendeNästa

Återgå till Övrigt

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster

cron