Batteriladdare BDV1085

Batteriladdare BDV1085

Inläggav Peder 10 aug 2009 17:46

Hej alla solvänner!

Har läst tidigare här på forumet om laddarn "Black & Decker BDV1085"

Köpte mitt exemplar igår på Jula som för närvarande säljer den för 999:- ordpris mellan 1399-1499:-

Bild

http://www.jula.se/e-Sales/esa/default.jsp?mainpage=ItemDetails.jsp&%40where.ItemID%40op.eq=608044

Jag är själv ingen överdriven B&D-vän, men prismässigt känns den väldigt bra och med en laddning på 30A så känns det som att man kan fylla på batterierna snabbt när inte vädret är bra. Vad tycker ni som redan har en sådan om laddaren?

En annan fråga är om ni härinne brukar koppla loss batterierna från regulatorn när ni laddar dem, en del påstår att man skall göra det och en del inte. I segelbåtar tar man ju ofta laddström ifrån land/bryggan utan att koppla ur någon elektronik i båten.

Med vänliga hälsningar

Peder
http://alternativenergi.blogspot.com/
Peder
 
Inlägg: 37
Blev medlem: 28 aug 2008 22:28

Re: Batteriladdare BDV1085

Inläggav Martin 12 aug 2009 00:01

Jag köpte en sån på Jula för ett år sen för 799:- . Den höll i två dagar. Tyvärr hade jag tappat kvittot, så det var bara att kasta den.

Nu var det så att jag körde laddaren från ett elverk och elektronisk utrustning kan ju vara lite känslig för elverk. Troligen så fungerar den mycket bättre på vanlig nätström.
Martin
 
Inlägg: 831
Blev medlem: 30 mar 2008 21:50
Ort: Rimforsa

Re: Batteriladdare BDV1085

Inläggav Peder 12 aug 2009 16:50

Vi får hoppas att det var otur, jag skall nämligen använda min tillsammans med ett elverk. Annars har jag haft tur med mina elektriska grejer! Har både kört laptops via dåliga fyrkants-omformare och elverket ibland.

/Peder
Peder
 
Inlägg: 37
Blev medlem: 28 aug 2008 22:28

Re: Batteriladdare BDV1085

Inläggav Martin 12 aug 2009 23:50

Jo, kanske var det bara ett dåligt exemplar som skulle ha gått sönder ändå. Jag tror att det var något i strömavkänningen som gick sönder för jag kunde höra hur den började ladda men displayen började aldrig räkna upp amperen som den gjorde först i början. Efter någon sekund så blinkade något error medelande.

Hoppas du har bättre tur med din laddare.
Martin
 
Inlägg: 831
Blev medlem: 30 mar 2008 21:50
Ort: Rimforsa


Återgå till Solenergi

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster