H-rotor

H-rotor

Inläggav stefan4takt 05 mar 2010 12:12

Hej ,jag undrar om man kan ha vanliga lagrbockar med lager stående eller måste man ha trycklager då?,tänkte försöka göra en H rotor och det byggs på ett genomgående rör eller rundjärn,som som jag sedan växlar ut och driver 220volts elverksgenerator,skrev det förut här på en tråd och fick svar att det inte skulle funka,men jag kan inte släppa tanken på det,så jag måste pröva att bygga en.Har även byggt en vindsnurra och den funkar skapligt,om man ska ha någon nytta av snurra och 12volts batterier som laddas så fattar jag somså att det går åt väldigt mycket batterier och dom är ju väldigt dyra med, men att driva något några timmar typ spis tvättmaskin mm som slukar mycket el så tar ju det slut ganska fort och att sen ladda upp hela rasket tar ju tid,så jag tänkte att när det blåser mycket så kan man köra typ tvättmaskin eller något dyligt på H rotorn,,,från det ena till det andra så byggde jag 3 st luftsolfångare i höstas och nu funkar dom för fullt,även då jag skulle bygga den första så frågade jag på seus sidan detta med att dom byggs så platta och fick till svar att det är det bästa,men då så tyckte jag att det skulle bli bättre med en som var inte så platt så jag gjorde en på 7 kvadrat och 200mm tjock,sen dom andra har jag gjort så platta som möjligt,den som funkar bäst är den stora djupa ,verkar vara outömlig lär skaffa en ännu starkare fläkt till den,,jag lade ut en bild på min lilla snurra förut och det var hur struligt som hellst fick förminska och ha mindra pixlar och dona innan jag fick ut den,hur gör ni när ni lägger ut bilder?? om jag lär mej det så tänkte jag lägga ut bilder sen på mitt project på H rotorn (om någon vill se det). Tack allafall för en väldigt bra sida.mvh stefan
stefan4takt
 
Inlägg: 83
Blev medlem: 06 dec 2009 14:55
Ort: Lingbo (hälsingland)

Re: H-rotor

Inläggav Martin 05 mar 2010 12:30

En H-rotor som är direktkopplad via en växel till en 220 voltsgenerator kommer aldrig att starta. Startmomentet blir för högt. Även om man fick den att starta så finns det inget som reglerar belastningen.

En lösningen kan vara att bygga en pannkaka och koppla den till nätet med t ex en windyboy inverter.
Martin
 
Inlägg: 831
Blev medlem: 30 mar 2008 21:50
Ort: Rimforsa

Re: H-rotor

Inläggav Karro 05 mar 2010 12:58

Jag tycker det är kul att du experimenterar.

När det gäller H-rotorn så är det precis som Martin säger. Man behöver frikoppla för att den ska starta. Den har inget startmoment. Dessutom har den inte konstant varvtal, utan varvtalet varierar med vinden. Generatorn behöver på något sätt klara att ge uteffekt vid varvtal beroende på vindhastigheten.
Användarvisningsbild
Karro
 
Inlägg: 2210
Blev medlem: 13 maj 2007 08:13
Ort: Västernorrland

Re: H-rotor

Inläggav deepforest 05 mar 2010 14:32

Du måste ha ett trycklager om du vill att de andra lagren skall hålla. I övrigt håller jag med Karro och Martin.
"Jag har aldrig haft så mycket besvär med någon annan människa som jag haft med mig själv"
Användarvisningsbild
deepforest
 
Inlägg: 1223
Blev medlem: 19 mar 2008 13:13
Ort: Ösa, Ås, Jämtland

Re: H-rotor

Inläggav Göran 05 mar 2010 20:54

Bilden får inte vara bredare än 620 pixlar, annars trycker bilden ut forumet i sidled för alla som har begränsad upplösning. Den får heller inte vara större än 250 k, annars fyller bilderna snabbt allt lagringsutrymme. Hårda bud! :wink:
Lägg gärna ut bilder, det är kul!
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: H-rotor

Inläggav Jernet 05 mar 2010 21:09

Göran skrev:Bilden får inte vara bredare än 620 pixlar, annars trycker bilden ut forumet i sidled för alla som har begränsad upplösning. Den får heller inte vara större än 250 k, annars fyller bilderna snabbt allt lagringsutrymme. Hårda bud! :wink:
Lägg gärna ut bilder, det är kul!


Dags att sätta upp en bildserver åt Göran!
Ska se vad jag ev kan ordna med.
Räcker 250 gb på egen 10-lina?
Jernet
 

Re: H-rotor

Inläggav Göran 06 mar 2010 00:18

10-lina låter avancerat så det räcker säkert, även om jag inte vet vad det är. :wink:
Mycket vänligt Jernet, men hur skulle det funka? 250 kb är ju ändå ganska stora bilder och en på 2,5 Mb tar bara 10 gånger så lång tid att ladda ned. Är den dessutom 3 gånger så stor som bildskärmen gör den ingen lycklig. Själv har jag 1024 x 768 i upplösning och 19-tumsskärm och det är helt perfekt. ...gillar inte att använda förstoringsglas när jag läser på datorn. :P
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: H-rotor

Inläggav TonyMontano 06 mar 2010 00:26

På en 19 tum tycker jag de blir perfekt med 1280 x 1024 :oops: det kör jag med sedan när de blir film time drar man VLC till höger och slår igång lcdtv som är 1360 x 768 skulle de nu vara så att tesxten är lite går de ju att trycka ner ctrl och skrolla upp för att förstora eller ner för att förminska ;)
Om du hittar rätt lösning så är inget omöjligt ;) Donation BTC 16akvTrpbsKivzLoCD3NpHAoEbKZ4PvAYz
Användarvisningsbild
TonyMontano
 
Inlägg: 1138
Blev medlem: 09 jan 2009 21:41
Ort: Gällivare

Re: H-rotor

Inläggav PowerMizer 06 mar 2010 20:43

Göran skrev:250 kb är ju ändå ganska stora bilder . . .

Var det Bill Gates som menade att värdsmarknaden för datorer var ungefär TRE st?! Nä det var nån annan kom jag just på... HP's chef eller nått.....

Göran skrev:Själv har jag 1024 x 768 i upplösning och 19-tumsskärm och det är helt perfekt.

Jag kör också med en gammal 19-tummare.... (Tyvärr behövde jag skala ner inställningsrutan, för den var för stor, 688 pixlar)
Skärmbild-NVIDIA X Server Settings.png
Skärmbild-NVIDIA X Server Settings.png (103.46 KB) Visad 2408 gånger

Tony har rätt, gör teckensnittet lite större istället.
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04


Återgå till Övrigt

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster

cron