skuggad solpanel

skuggad solpanel

Inläggav Tompaiuppsala 24 jun 2010 21:13

ska skaffa en solpanel, kanske en 90 watt standardpanel, monokristallin, till min segelbåt. Många har den placerad bakom masten på däck, under bommen.
Det innebär att masten och/eller bommen ofta kommer att skugga panelen till en viss del. Min fråga,mm
är dessa celler kopplade på så sätt att det spelar roll på vilket sätt panelen skuggas? Gör det någon skillnad hur man monterar, på bredden eller längden?

bom och mast uppifrån
solskuggapanel.jpg
solskuggapanel.jpg (13.1 KB) Visad 7335 gånger
vill så det värker!
Användarvisningsbild
Tompaiuppsala
 
Inlägg: 813
Blev medlem: 23 mar 2007 17:21
Ort: Uppsala

Re: skuggad solpanel

Inläggav stefan4takt 25 jun 2010 10:53

Hej har ingen erfarenhet själv men hittade detta.
http://www.fof.se/tidning/2003/2/skugga ... iende-nr-1

Vad är det för båt du har :D
stefan4takt
 
Inlägg: 83
Blev medlem: 06 dec 2009 14:55
Ort: Lingbo (hälsingland)

Re: skuggad solpanel

Inläggav Robban 25 jun 2010 11:10

Jag gick ut och skuggade en cell och strömmen sjönk från ungefär 8A till ungefär 2A. Dålig idé att skugga celler.

De amorfa cellerna ska visst vara bättre i skugga, men jag har inga siffror.
Robban
 
Inlägg: 230
Blev medlem: 15 apr 2009 12:32

Re: skuggad solpanel

Inläggav bjorn333 27 jun 2010 20:05

det har stor skillna om du skuggar eller inte. Så varför planera att skugga? Kan man bara inte lägga den framför masten?
bjorn333
 
Inlägg: 39
Blev medlem: 07 feb 2010 21:41

Re: skuggad solpanel

Inläggav Göran.W 30 jun 2010 18:02

Det bästa är väl att tillverka ett fäste till mantågs stötterna i aktern.
Under masten är nog ingen bra ide alls med tanke på skuggan.
Framför masten skulle jag aldrig sätta den då det är livsfarligt i framför allt hårt väder med tanke på snubbel och halk risken.
Bergvärme är Livet! Men livet har inte gett mig annat än Luftvärmepumpar
Användarvisningsbild
Göran.W
 
Inlägg: 467
Blev medlem: 30 aug 2008 16:04
Ort: Tomelilla

Re: skuggad solpanel

Inläggav m_robban 30 jun 2010 18:17

Jag har också nyligen lärt mig att en delvis skuggad panel inte ger mycket. Då snackar jag om den vanligaste typen med kiselceller. Kanske finns det nån modell som klara skuggning bättre, värt att undersöka.

Vad är det för båt? På många båtar blir det nog för trångt att ha paneler framför masten.

På farsans Tur 84:a har vi en panel bakom masten och en på en stolpe i aktern. Den bakom masten ger nog inte mycket eftersom den skuggas både av bom, bomkapell, mast och sprayhood. Det var förra ägaren som satte dit den så vi är ändå friskrivna från den missen.

Panelen i aktern ger nog desto mer. Det är en 32 w som sitter på ett ostagat aluminiumrör som är ca 1,6 meter. En fördel är att man kan rikta den. Den har stuckit upp ur presenningen hela vintern för att underhållsladda batterierna. Inställd mot söder detklart.
Användarvisningsbild
m_robban
 
Inlägg: 217
Blev medlem: 27 jan 2009 20:32
Ort: Lund

Re: skuggad solpanel

Inläggav Raptor50 04 jul 2010 20:57

Det solpanelet jag gjorde mig av lösa celler, har stått innanför fönstret i väntan på min mast som jag håller på med på stugan, men även om det är sol som skiner på cellerna innanför fönstret så märker man STOR skillnad i Amp, än om jag sätter de ut i direkt solsken. Det skiljer 0,5(innanför fönster) - 3,4 (Utanför fönster i direkt solljus) Amp. Så skugga delar av dom kan nog inte vara bra nej.. :)
Ja till 30 timmars dygn.. Kanske jag också hadde fått tid med det jag ville gjort.. :(
Användarvisningsbild
Raptor50
 
Inlägg: 400
Blev medlem: 06 aug 2009 17:18
Ort: Karlstad, Hagfors

Re: skuggad solpanel

Inläggav Tompaiuppsala 06 jul 2010 10:36

Tack för alla synpunkter.

Jag har läst tester med skuggade paneler och det är ingen rolig läsning. Med en placering på däck bakom masten och under bommen kommer delar av panelen ofta att skuggas. Ett bätttre alternativ com nu är allt vanligare är att ha panelen på ett stativ i aktern som dessutom kan vinklas mot solen. Nackdelen. tycker jag, är att det är inte är snyggt och tar mycket vind. Med små paneler kanske ok, men en 85-Watts panel på 10 kg blir inte bra enligt min mening.

Jag har en Mamba 29 fot med självslående fock och skotskena framför masten så där finns inget utrymme..

Kan man använda en tunn skiva klädd med aluminumfolie som reflektor mot skuggade delar av panelen?? Bara en tanke..?
vill så det värker!
Användarvisningsbild
Tompaiuppsala
 
Inlägg: 813
Blev medlem: 23 mar 2007 17:21
Ort: Uppsala

Re: skuggad solpanel

Inläggav Robban 06 jul 2010 12:15

Tompaiuppsala skrev:Kan man använda en tunn skiva klädd med aluminumfolie som reflektor mot skuggade delar av panelen?? Bara en tanke..?

Det ska bli intressant att se vad du får för resultat av detta!
Robban
 
Inlägg: 230
Blev medlem: 15 apr 2009 12:32

Re: skuggad solpanel

Inläggav Martin 06 jul 2010 17:00

Tompa, jag har för mig att paneler gjorda i monofilm inte är så känsliga för skuggning. Har inte riktigt tid att leta information nu men om jag minns rätt så är den förlorade effekten propotionell med skuggningen och de är ju billigare också :)
Martin
 
Inlägg: 831
Blev medlem: 30 mar 2008 21:50
Ort: Rimforsa

Re: skuggad solpanel

Inläggav Göran.W 06 jul 2010 21:02

Är igentligen problemet så stort.
När man seglar står aldrig bommen så som bilden visar.
När man ligger i hamn är det en baggis att fästa bom skotet i mantåget istället och då skuggar inte bomen heller.
Dessutom slipper man springa in i bommen.
Bergvärme är Livet! Men livet har inte gett mig annat än Luftvärmepumpar
Användarvisningsbild
Göran.W
 
Inlägg: 467
Blev medlem: 30 aug 2008 16:04
Ort: Tomelilla

Re: skuggad solpanel

Inläggav Martin 06 jul 2010 21:48

Nu har jag hittat lite information om tunnfilm, som det heter.

Tunnfilm


Tunnfilmssolceller har en helt annan uppbyggnad då de egentligen består av en massa små kristaller som beläggs på ett bärmaterial, detta kan vara en glasskiva eller en plastfilm. Solcellerna i sig är mycket tunnare än kristalina solceller, vilket gör att det är möjligt att belägga även flexibla material.

En stor fördel med tunnfilmssolcellerna är att sammankopplingen mellan solcellerna kan göras direkt när bärmaterialet beläggs. Ett antal solceller seriekopplas för att nå rätt spänning, fördelen med detta är att en tunnfilmspanel enklare kan byggas upp av ett antal parallellkopplade sektioner. Detta gör att solcellspanelen har en bättre skuggtålighet och tappar bara den sektion som skuggas. Den stora nackdelen med tunnfilmssolcellerna är den låga verkningsgraden, vilken ligger på närmare hälften av kristalina solceller, ca 7-11%.


Den lägre verkningsgraden gör dem kanske olämpliga på en båt med begränsat utrymme. Ett annat förslag är att köpa många små paneler och parallellkoppla dem. Då förlorar man bara de panelerna som är skuggade medan de andra fortsätter att ge ström.
Martin
 
Inlägg: 831
Blev medlem: 30 mar 2008 21:50
Ort: Rimforsa

Re: skuggad solpanel

Inläggav Göran 16 jul 2010 21:01

Solpaneler i den här storlek berstår av två seriekopplade strängar, så om man skuggar den ena av dem, eller båda ska inte ha någon större betydelse. Det är den lägsta strömmen från en av strängarna som man får ut ur panelen, så även om den andra halvan av panelen ger full effekt hjälper inte det och därför spelar det ingen roll om panelen monteras stående, eller liggande.

Stora 12-voltspaneler med 72 celler bör fungera på ett annat sätt eftersom man där parallellkopplar två halvor med 36 celler vardera och då tappar man bara effekt på den skuggade delen. Att man inte bygger upp paneler av väldigt många parallellkopplade grupper av små celler, torde vara av praktiska skäl. Solpaneler är ju avsedda att monteras fritt mot solen, inte i skugga, så därför gör man nog så här. Tunnfilmscellerna är annorlunda och eftersom de har så låg verkningsgrad kan förklaringen till uppbyggnaden vara att man vill hitta ytterligare någon fördel med dem, föutom böjbarheten.
CIS-paneler, t.ex. ger högre verkningsgrad vid skuggning, men de är 50% dyrare.
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: skuggad solpanel

Inläggav Tompaiuppsala 30 jul 2010 17:32

Test med skuggad solpanel.


85 Wattspanel på plant underlag mitt på dagen, Vädermässigt svåra förhållande med tunna moln som hela tiden ändrade instrålning och effekt som gick upp o ner.
DSC02413.JPG
DSC02413.JPG (46.2 KB) Visad 6391 gånger

Multimetern var kopplad mellan panel och MPPT regulator.
Strömmen till 12 Volts blybatterietet varierade mellan 3,5 och 4,5 A.

En brädbit ca 120 mm bred fick agera mast och skugga panelen.
Med bräda skuggades panelen och strömmen sjönk från ca 4A till ett värde mellan 1 och 2,5 A
DSC02409.JPG
DSC02409.JPG (111.16 KB) Visad 6376 gånger


En lärdom var att strömmen också påverkas av HUR solpanelen skuggas. Släcker man ut en hel rad med celler sjönk siffran till 1 A men skuggade man två halva rader fick man ut 2,5 A
skuggpanel.jpg
skuggpanel.jpg (30.54 KB) Visad 6372 gånger

Testet var inte så nedslående...
vill så det värker!
Användarvisningsbild
Tompaiuppsala
 
Inlägg: 813
Blev medlem: 23 mar 2007 17:21
Ort: Uppsala

Re: skuggad solpanel

Inläggav Karro 31 jul 2010 20:13

Man kan alltid sätta ihop flera småpaneler med mindre celler, istället för en stor med stora celler, så minskas påverkningen av skuggning. Bara en hel panel har sol, så kommer det full ström från den. Problemet blir när vissa celler på en panel skuggas. Då får man maximalt den ström som den mest skuggade cellen kan ge. Så alltså, skuggar man en cell, så ger solpanelen ungefär lika mycket effekt som om hela panelen var skuggad.
Användarvisningsbild
Karro
 
Inlägg: 2210
Blev medlem: 13 maj 2007 08:13
Ort: Västernorrland

Nästa

Återgå till Solenergi

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster