Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 12 nov 2013 00:39

tompas11 skrev:Så du tror inte att annan teknik för elframställning också utvecklas då..?

Det där ser väl lite olika ut beroende på energislag. Vattenkraften tillexempel där kommer man väl inte så mycket längre. Den är nog ganska färdigutvecklad. En annan energikälla är vågkraften men där har man inte kommit så långt än. Sen är det också fusionskraften men det verkar höra framtiden till. Sol- och framförallt vindenergi är nog dom energikällorna som är ledande i utvecklingen just nu.

Sen är du ju också andra energikällor som på sikt ska avvecklas istället för utvecklas men det kan vi lämna därhän för den diskussionen hör inte hit :wink:

Jo, jag ska skriva nåt för både smidy och McB senare men nu får det räcka för ikväll.

Jag vet inte hur många gånger jag har varit inne och kollat på Vindkraftsnyheter om det kommit nåt svar på ditt inlägg men ack nej... Fast nu känner jag på mig att det kommer nåt imorrn :mrgreen:
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 12 nov 2013 01:10

tompas11 skrev:Ja... ha, ha, det kan kanske tyckas som om jag vore emot det mesta. Sur gubbe eller nåt sånt... :mrgreen:

Men det är inte riktigt sant. Visst är det bra med alternativ - om de är vettiga vill säga.
Alternativa bränslen. Jodå men är etanol vettigt?
Jodå jag har också provat med detta i bilen men...

Etanol eller äta noll?
Etanol framställs ur vete, ris och majs. Det har lett till stigande priser och omfattande svält och död bland de fattiga. Etanolhysterin sliter brödet ur munnen på svältande när marken används för att odla etanolråvara. Många tror att de gör en miljöinsats genom att köra på etanol. Men det är inte särskilt miljövänligt och produktionen kräver mer energi än vad man så småningom får ut i en motor...

"men..." men... vaddå???

I bilen (det lilla jag nu kör) har jag 50/50 e85/bensin och det är bara positivt. Har inte märkt några nackdelar.

I gräsklipparn kör jag bara e85 och det var en fullträff :D

Vad avgaserna innehåller vet jag inte men den avskyvärda lukten från bensinavgaserna är borta helt. Snarare luktar det inget alls nu. Tidigare körde jag också alkylatbensin men jag tycker e85 är bättre och framförallt mycket billigare. Sen tycker jag motorn har blivit starkare också :mrgreen:

Jag kollade nu och e85 vi köper här i Sverige kommer inte från u-länder utan det är inhemsk produktion och fabrik finns bl.a. i Norrköping.

http://www.agroetanol.se/bioraff/

Här i Sverige ser jag bara fördelar med e85. Det skapar näring inom lantbruket, bönderna kan odla istället för att ta emot EU-bidrag, och sen har du hela förädlings- och distributionskedjan. Det ger många arbetstillfällen.

Sen är e85 koldioxidneutral och klassas som förnybar energi liksom vindkraften. Visst är det bra :wink:
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav McB 12 nov 2013 14:58

Nu är fällan nära, akta tårna :shock:
E85= koldioxidneutral så länge energin som går åt att framställa den är koldioxidneutral, troligen inte.
Sen går det åt mer energi till framställningen än vad slutprodukten innehåller, då måste energin för framställning vara mer än neutral med tanke på transporter och bensinen som finns i e85.

Har fått på tafsen när jag sagt att man inte ska bry sig så mycket om förluster i en sol/vind anläggning för eget bruk, energin är ju fri där och förluster blir inte kännbara annat än att du får över dimenstionera anläggningen.
Men i E85 fallet är förlusterna allt annat än försumbara, dom påverkar oss direkt.
Det var lokal E85 det!

Etanol från andra världsdelar som vi tidigare importerat (för vi inte haft kapacitet att tillverka den mängd som såldes) är allt annat än bra för miljö och svält.
Den tillverkas främst av sockerrör och majs och är rent förkastlig, men det finns pengar att tjäna så folket och marken exploaterades :evil:
Ungefär som Marocko gör med Väst Saharas fiske som exporteras till EU, och folket svälter.

Det är skillnad på äpplen och äpplen, en del söta och goda andra sura och bittra!
Om Jesus Kristus skulle återuppstå och se allt som görs i hans namn, så skulle han aldrig sluta spy.

- Woody Allen
Användarvisningsbild
McB
 
Inlägg: 683
Blev medlem: 19 jun 2009 11:48
Ort: Några mil väster om Vättern.

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav McB 12 nov 2013 15:00

Och i dag hotas dom inhemska etanolfabrikerna av nedläggning pga svikande marknad, så importen kommer nog tillbaka :evil:
Om Jesus Kristus skulle återuppstå och se allt som görs i hans namn, så skulle han aldrig sluta spy.

- Woody Allen
Användarvisningsbild
McB
 
Inlägg: 683
Blev medlem: 19 jun 2009 11:48
Ort: Några mil väster om Vättern.

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 13 nov 2013 04:23

Ja, det verkar som nåt har gått fel i satsningen när jag nu kollar närmare. I Aftonbladet sa nån krönikör där att motorerna gick sönder av etanolen och att försäljningen av etanolbilar går allt sämre. Jag vet inte hur det är men får jag gissa så har nog borgarna tagit bort subventionerna eftersom dom saknar miljöpolitik allihopa utom möjligen centern.

Fast det jag har provat E85 har jag bara positiva erfarenheter framförallt att avgaserna känns betydligt renare. Och jag har hört att har man en bil med taskiga avgasvärden så den inte går genom bilprovningen så kan man blanda E85 i bensinen och vips avgasvärdena okej utan man har åtgärdat nånting så E85 måste vara miljövänligt på så vis.

Det skulle vara synd om dom lägger ner försäljningen, jag skulle sakna E85 även om jag köper så lite kanske 50 liter på ett år :cry:

Jag ser att etanol tillverkas på flera fabriker i Sverige och den närmaste mig verkar vara i Karlshamn i Blekinge

http://www.nordisketanol.se/Default.aspx


Här är mera... Det lär ha funnits nån Etanol-Jesus också... :shock:

http://www.svd.se/naringsliv/innovation ... 001505.svd
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav McB 13 nov 2013 12:07

Jag kan tala om vad som gått fel.
För högt pris på bränsle och bilar!
Eftersom bränsleförbrukningen ökar med cirka 30% så måste E85 vara minst dom % billigare, helst ännu mer.
Skiljer det bara 15% så är mer ekonomi i att tanka bara bensin. Som vanligt är det bara att följa pengarna.
Sen gjorde inte det höga bensinpriset det lättare för E85 = högre råvarukostnad på dom 15% bensin som ska i E85.

Sen kräver bilar som kör på E85 mer service = högre kostnader, inte heller ett +.
Så för att det ska vara lönsamt att köra E85 kräver ett billigt bränsle för att täcka dom ökade kostnaderna, man köper ju inte en ny bil för att åka dyrare!
Om Jesus Kristus skulle återuppstå och se allt som görs i hans namn, så skulle han aldrig sluta spy.

- Woody Allen
Användarvisningsbild
McB
 
Inlägg: 683
Blev medlem: 19 jun 2009 11:48
Ort: Några mil väster om Vättern.

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 14 nov 2013 03:38

En fördel med E85 jämfört med bensin är att E85 i sig själv mycket högoktanig i motsats till bensin som måste ha oktanhöjande tillsatser. Förr var det bly men idag något annat, bensen bl.a. tror jag...

E85 är bortåt 110 oktan och kanske över beroende på vilka normer man räknar efter. Att använda E85 i en lågkomprimerad bensinmotor är således inte ekonomiskt.

Ökad kompression gör motorn effektivare så länge den inte "spikar" eller självtänder som det heter.

Jag tror man kan bygga om en vanlig bilmotor och helst då lite äldre med förgasare (för enkelhetens skull) och aluminiumtopp som alltid har ventilsäten som tål påfrestningarna.

Nu har jag en Volvo Amazon med gjutjärnstopplock som inte är så lämplig för det här men å andra sidan har jag sparat motorn från min gamla Volvo 343:a så man kanske kunde experimentera med den motorn och behålla originalmotorn som den är.

Kanske man kan tala om att både ha och äta kakan på samma gång :D
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 15 nov 2013 02:21

Jag gick en på en bensinmack idag och frågade om E85 och det är en ganska stor och välkänd bensinmack i stan.

Jag fick veta:

    E85 inte den succé man hoppats på.

    E85 säljs där c:a 10.000 liter på ett år (en droppe jämfört med bensin...)

    E85 säljs där dagligen men inte större mängder.

    E85 säljs främst till ägare av bifuel och flexifuel moderna miljöbilar och dom köper som regel både bensin och E85.

    E85 kommer finnas kvar på macken inom ett år.

    I nuläget ingen uppgift om att försäljningen av E85 ska upphöra.

Det är vad jag fick veta av personalen :)

tompas11 var är du? :D
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav McB 15 nov 2013 10:07

Nä sluta sälja E85 kommer dom inte, för mycket pengar ner grävda i det.
Om Jesus Kristus skulle återuppstå och se allt som görs i hans namn, så skulle han aldrig sluta spy.

- Woody Allen
Användarvisningsbild
McB
 
Inlägg: 683
Blev medlem: 19 jun 2009 11:48
Ort: Några mil väster om Vättern.

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav tompas11 15 nov 2013 20:14

RÖD@nörd skrev:tompas11 var är du? :D

Jaa, så där ja, nu är jag på banan igen. :D

Jag har haft lite datastrul, kom inte ut på internet. :(
Men efter lite felsökning så visade det sig att nätverkskortet hade lämnat in.
Detta har jag nu fixat så nu hoppas jag att allt ska fungera klanderfritt igen. :D
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav tompas11 15 nov 2013 20:19

Nä E85 har ju inte varit någon succe precis. Det enda det egentligen har lett till är att ett stort antal mackar på landsbygden har fått slå igen och de boende har därmed fått ännu längre väg till en öppen mack för att kunna tanka. Detta är resultatet av regerings direktiv. E85 skulle visst vara bra för miljön men har i stället lett till det omvända! :shock:
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav tompas11 16 nov 2013 13:09

Energifiaskot är på väg att stå oss dyrt

"Trots de ofantliga investeringarna, motsvarande halva den tyska statsskulden, har miljöeffekten inte blivit den utlovade. Sol, vind och vatten förmår trots all uppmärksamhet inte producera mer än 2,3 procent av det tyska energibehovet.

Som salt i såren har också de utlovade gröna jobben smält bort. Den tyska solarindustrin har tappat 30 000 anställda de senaste åren. Flera studier bekräftar också att sysselsättningseffekter av miljösubventionerna varit små, eller negativa.

Att experimentet "Energiewende" misslyckats i två stora länder med sitt mest fundamentala syfte, att minska utsläppen borde få alla varningsklockor att ringa i Sverige".


http://www.expressen.se/debatt/energifi ... -oss-dyrt/

Ja vad är det jag hela tiden har skrivit här?
Det verkar som om det inte bara är jag som har insett att Sverige är inne på helt fel spår när det gäller t.ex. vindkraften.
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 16 nov 2013 21:54

Ja, välkommen tillbaka det är inte utan jag har saknat dig :D

ha ha ha... ännu en välbetald debattör i högerträsket.... Det är precis där du har dina meningskompisar :lol:

Jag har faktiskt hela tiden väntat på en socialkonservativ....

När ska hen komma? :roll:


En gång för några år sen pratade jag med en diakon om politik och samhällsfrågor. Denne gestikulerade då att han såg frågan som en väg med dike på varje sida. Dikena skulle man då undvika utan försöka hålla sig "på vägen" istället.

Jag tyckte det låg nåt i det han sa men undrar samtidigt vart du är och styr för nånstans ibland.

Alla frågor är inte en strid mellan höger och vänster. Ibland råder konsensus som huvudlinjerna i energi- och miljöfrågor.

Det är därför dina åsikter i saken inte riktigt passar in i samhällsbilden medan jag kan känna mig ganska lugn och trygg.

Politiken vill det (uppfylla långsiktiga miljömål)

Kapitalägarna vill det också (ränta på investerat kapital) å vinden e ju gratis hi hi hi

Därför blir det så.

Och nu blir det mycket "så" för väder-Martin på klart.se spår milt och blåsigt väder framöver.

Jag tror det blir nya rekord för vindkraften 8)
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav RÖD@nörd 16 nov 2013 22:16

Seså... Kom-igen-nu tompas11 :lol:

"Negativ mot vindkraften i allmänhet och en utökning av produktionsmålen i synnerhet var endast....."

http://www.smp.se/nyheter/uppvidinge/s- ... 5223%29.gm
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Egen härd, guld värd (Börsras och annat)

Inläggav tompas11 16 nov 2013 22:27

RÖD@nörd skrev: ha ha ha... ännu en välbetald debattör i högerträsket.... Det är precis där du har dina meningskompisar :lol:

Jodå han tillhör med säkerhet högern, kanske är det därför jag aldrig riktigt gillat karln och hans åsikter. :roll:
Men i detta fallet så har han faktiskt riktigt sunda åsikter. :)

RÖD@nörd skrev:Alla frågor är inte en strid mellan höger och vänster. Ibland råder konsensus som huvudlinjerna i energi-och miljöfrågor.

Visst vet jag att det i stort råder konsensus inom politikerkåren i energi/miljöfrågor men enbart detta faktum gör det inte mera rätt eller mera sant. I stället spär det på mitt politikerförakt än mer. :evil:
Kört i diket? Nädå, ingen fara, jag håller mig på vägen. :D

RÖD@nörd skrev:Jag tror det blir nya rekord för vindkraften 8)

Det blir säkert nya rekord för vindkraften vad det lider - bottenrekord är att vänta... :mrgreen:
Senast redigerad av tompas11 16 nov 2013 23:37, redigerad totalt 1 gång.
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

FöregåendeNästa

Återgå till Övrigt

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst