Bygget kom igång!

Bygget kom igång!

Inläggav Matte_J 20 okt 2008 22:36

Hej,

Efter mycket tänk, planerande av materiel, testande och kalender-lappande fick jag så äntligen den berömda "tummen ur" och kom igång.

Det var en vacker (men kall) höstmorgon som välkomnade mig och mina medbrottslingar ("kumpan d.ä." och "kumpan d.y") till byggarbetsplatsen:
IMG_0694_small.jpg
IMG_0694_small.jpg (55.83 KB) Visad 4867 gånger


Dagens första felmätning blev pinsamt uppenbar:
IMG_0695_small.jpg
IMG_0695_small.jpg (52.05 KB) Visad 4865 gånger

-Så går det när en pessimist (dvs undertecknad) uppskattar höjd på befintliga fönster, och en optimist ("kumpan d.ä.") uppskattar måtten på existerande plyfor... :wink:

Nåja, en sådan petitess skulle givetvis inte hindra oss.
"Minus-minus" blir ju som bekant plus, så Kajsa-Varg-principen gav en gammal hederlig skarv:
IMG_0696_small.jpg
IMG_0696_small.jpg (44.29 KB) Visad 4850 gånger

Lådan tätades med silikon i alla planerade (och oplanerade) skarvar och kläddes sedan med bastufolie invändigt.

Eftersom jag envist hävdar att en takplåt med horisontellt liggande räfflor ger ett större luftmotstånd och därmed hindrar flödet så skulle takplåten givetvis monteras stående (med räfflorna vertikalt).
Detta ställer dock till vissa problem när man ska ha 3st kammare bakom plåten (se nästa post m. princip-skiss). En viss oenighet infann sig i bygglaget, men gammal är äldst, så "kumpan d.ä." fick som han ville.
Byggsågen fortsatte att göra skäl för de dyra kiloWatten och en lagom tjock bräda gerades till och kapades upp i 4-5cm klossar som sedan skruvades fast i den tvärgående listen.
Rikligt med Biltema-silikon utgjorde sedan fyllmassa för de oregelbundenheter som takplåten uppvisade.
IMG_0699_small.jpg
IMG_0699_small.jpg (55.43 KB) Visad 4863 gånger

Resultat: "professionellt tätt" (enligt "kumpan d.y.")
IMG_0701_small.jpg
IMG_0701_small.jpg (26.93 KB) Visad 4851 gånger

-Den uppmärksamme lägger dock märke till att inget silikon finns mellan list och bastufolie. Detta visar sig nu vara ett praktexempel på s.k. "retroaktiv planering" då vi i vår iver att få den första plåten på plats, glömde bort att göra utblås och insug 1 och därmed också att invändigt fästa det myggnät av metall som ska förhindra objudna gäster entré i såväl fångare som stuga. :shock: DOH! Bild

Tyvärr går ju tiden fort när man har roligt, så längre än så kom vi inte denna dag, så först på dagordningen nästa gång blir att ta bort plåt 1/3 och göra ovannämda ingrepp.

En liten "provkörning" tyckte vi oss dock vara värda:
IMG_0703_small.jpg
IMG_0703_small.jpg (81.42 KB) Visad 4868 gånger

Och med endast 1/3 av plåten på plats och utan att fönstren var ens i närheten av tätslutande blev det en märkbar förhöjning av lufttemperaturen inne i lådan. Tyvärr hade vi ingen termometer tillhands, så jag fick inga mätvärden denna dag.

Kvar att göra:
* Kapa upp hål och sätta dit nätet :!: :roll:
* Montera resten av plåten
* klämma dit fönstren
* fläkt
* ...
Jaja, blir den klar i år är jag toknöjd!
Forts. följer...?
/Matte
-Yxmeckar bäst i teorin
Matte_J
 
Inlägg: 167
Blev medlem: 25 aug 2008 16:53
Ort: Karlstad

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Matte_J 20 okt 2008 22:50

För de som är intresserade av tänket bakom, samt materiel:
Princip-skiss på min solfångare:
princip.JPG
princip.JPG (17.96 KB) Visad 4837 gånger


Tanken är att lådan ska självventilera från insug 1 och ut genom insug 2 när fläkten inte körs (rumstermostaten slår ifrån), samt att de båda ska ge in-luft när fläkten körs.
Placeringen av insugen ska förhoppningsvis ge ett minimalt kallras in i stugan när ingen värme ges av solfångaren. Men för säkerhets skull finns även ett kallrasskydd att sätta på insidan av stugan.

Material:
* Solcell 12V/15W
* Fläkt ("datortyp") 12V/6W, 180m3/h från clas-i-sjön
* Silikon från biltema (som klarar temp -50 - +150C)
* Bastufolie (används till tätskikt i bastu), byggmax
* 12mm plywood (samt en liten skarv 9mm... :oops: :wink: )
* Biltemas Motorfärg (matt svart)
* gamla oanvända innanfönster
* svart, veckad takplåt (överblivet från utedassbygget)
* kallrasskydd från clas
* rumstermostat (för temp övervakning inne i stugan) från clas
* Samt en termostat från kjell&co ("Gör det själv" typ):
Termostat_Kretskort_small.jpg
Termostat_Kretskort_small.jpg (59 KB) Visad 4836 gånger


samt säkert nåt mer jag glömt...
/Matte
-Yxmeckar bäst i teorin
Matte_J
 
Inlägg: 167
Blev medlem: 25 aug 2008 16:53
Ort: Karlstad

Re: Bygget kom igång!

Inläggav PowerMizer 20 okt 2008 23:22

Intressant och med humor! Kul läsning!! :D

Efter att ha läst om toca's superbygge så känns detta mer lättsmält! :lol:
Det blir ju bra! Jag har bara inte fattat detta med luftintagen än, men det kommer nog... :?
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Matte_J 21 okt 2008 16:19

PowerMizer skrev:Intressant och med humor! Kul läsning!! :D

Efter att ha läst om toca's superbygge så känns detta mer lättsmält! :lol:

Man tackar! -Men ska man mäta sig med toca's bygge får man väl bygga ett eget kärnkraftsverk el.dyl :mrgreen: Med min utgångspunkt (kontors-råtta med tummen nära mitt i handen) så är dock detta ett projekt av närmast gigantiska proportioner... :roll:
Det blir ju bra! Jag har bara inte fattat detta med luftintagen än, men det kommer nog... :?

Vad är det som är oklart? -Vad vi glömde, eller idén med konstruktionen?
-Det vi glömde var helt enkelt att göra hålen och sedan häfta dit nätet på insidan (för att skydda häftklammrarna från väder-och-vind i största möjliga mån) innan vi satte dit "plåt 1/3"... :oops:

Tanken bakom konstruktionen har jag "lånat" (läs "stulit med stolthet" :wink: ) från balltip's konstruktion (viewtopic.php?f=1&t=422&st=0&sk=t&sd=a&start=30#p4969). Med den skillnaden att jag har 2 plåtar istället för markduk och hoppas på att luften självcirkulerar från "insug 1" till "insug 2" genom en öppning på ett par cm mellan plåtarna (eftersom empiriska studier gör gällande att plåt inte släpper igenom luft lika bra som en fiberduk... Skälen till detta är dock ännu en gåta :lol: ).
/Matte
-Yxmeckar bäst i teorin
Matte_J
 
Inlägg: 167
Blev medlem: 25 aug 2008 16:53
Ort: Karlstad

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Göran 21 okt 2008 20:15

Smart idé med dubbla luftintag och självcirkulation. Det ska bli intressant att höra hur det fungerar.
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Bygget kom igång!

Inläggav PowerMizer 21 okt 2008 20:33

Matte_J skrev:Vad är det som är oklart? -Vad vi glömde, eller idén med konstruktionen?

Nu har jag tänkt! Eftersom det bara är frågan om en mindre tempsänkning man är ute efter så skulle jag gjort såhär för att få ut max effekt:
princip_PM-edit.jpg
princip_PM-edit.jpg (12.04 KB) Visad 4715 gånger


"Insug 1" måste göras med en smal slits över hela bredden, eller på annat sätt så att luften fördelas jämt över lådans bredd. Hålet för utblåset kan vara ett hål mitt i eller på sidan i "Kammare 1", spelar ingen roll alls.
"Insug 2" ska vara så litet att det knappt sugs in luft när fläkten går. Jag tror att sommartemperaturerna ändå hålls betydligt lägre än utan "Insug 2"... :?
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Jernet 21 okt 2008 20:42

Smart idé med dubbla luftintag och självcirkulation.


Instämmer!
Ska bli jäkla kul å se hur detta funkar.
Jernet
 

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Matte_J 21 okt 2008 23:42

PowerMizer skrev:Nu har jag tänkt! Eftersom det bara är frågan om en mindre tempsänkning man är ute efter så skulle jag gjort såhär för att få ut max effekt

mmm... Du har nog en poäng där... Så jobbigt... :? Särskilt om man har hela rutor (typ kanalplast eller ett stort fönster utan spröjs), eftersom man får mer plåt-/absorbatoryta då (eftersom man bara har en plåt, och inte 2 med mellanrum)...
Nåja... Det behöver ju inte vara den första och sista solfångaren man bygger! 8)

En fråga dock: Brukar inte du predika "flöde-framför-allt" för verkningsgrad? -Att hålla tempen så låg som möjligt i lådan mha högt flöde genom den?
-Borde då inte passiv avkylning (genom "skorstensprincip") fungera på samma sätt? Dvs med högt flöde, och helst på framsidan av plåten för att kyla bort oönskad värme?

"Insug 1" måste göras med en smal slits över hela bredden, eller på annat sätt så att luften fördelas jämt över lådans bredd.

Tänk om vi hade tänkt på det innan vi stressade dit plåt 1/3... Då hade listen som bär upp den satts i 12mm plyfan och "kajsa-varg-skarven" kunnat se ut som det fanns någon tanke bakom den! :roll: :wink:
Detta kommer nog att "rinna igenom" till min fångare iallafall!
Tack!
(Synd bara på skarven... :mrgreen: )
/Matte
-Yxmeckar bäst i teorin
Matte_J
 
Inlägg: 167
Blev medlem: 25 aug 2008 16:53
Ort: Karlstad

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Göran 22 okt 2008 00:02

Det här börjar mer och mer att likna SolarVentis princip. Tänker du sno deras patent, PM? :P
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Matte_J 22 okt 2008 00:11

Patent? -Nu blev jag nyfiken... Exakt vad har de patenterat? Luftsolfångare? -Då ligger vi risigt till "hela bunten" ;)
/Matte
-Yxmeckar bäst i teorin
Matte_J
 
Inlägg: 167
Blev medlem: 25 aug 2008 16:53
Ort: Karlstad

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Göran 22 okt 2008 00:24

Du kan få köpa en SolarVenti av mig och plocka sönder. :P
Inluften kommer genom mer än ett hål.
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Bygget kom igång!

Inläggav PowerMizer 22 okt 2008 13:37

Matte_J skrev:En fråga dock: Brukar inte du predika "flöde-framför-allt" för verkningsgrad? -Att hålla tempen så låg som möjligt i lådan mha högt flöde genom den?
-Borde då inte passiv avkylning (genom "skorstensprincip") fungera på samma sätt? Dvs med högt flöde, och helst på framsidan av plåten för att kyla bort oönskad värme?

Jo, men när min fångare håller 105 grader på sommaren så behövs inte mycket fläktande för att sänka tempen till 70-80 grader...

Lågfarten på fläkten startar vid 22 grader, och högfarten vid 30 grader. När värmen behövs (och fläkten går) så stiger nog aldrig temperaturen över 40-50 grader i lådan, tror jag.

Kör på med din fångare och se vad den ger! Tror nog den ger värme som den är. :D

Göran skrev:Det här börjar mer och mer att likna SolarVentis princip. Tänker du sno deras patent, PM?

Nej, det känns bara logiskt att göra den ändringen.
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Göran 22 okt 2008 15:27

ja, det är logiskt och det funkar.
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Bygget Dag 2

Inläggav Matte_J 03 nov 2008 23:59

Jaha, då va det dags för en liten uppdatering igen!
I söndags gavs sig den dynamiska trion ut i skogen för ytterligare en dag av felsågningar och huvudbry.

Eftersom vi tidigare insett att vi förhastat oss med montering av första plåten påbörjades dagen med demontering av nämnda plåt.
När den väl lossnat efter lite silikonbrottning (JA, vi kanske överdrev användandet av denna substans en aning... :wink: ) gjorde vi ett kort uppehåll för att återigen "finjustera" designen lite... -Jag har tappat räkning på för i vilken gång i ordningen

-Till och med de fyrbenta gnagarna vid brottsplatsen verkar tycka att vår tillit till silikonets effekt är överdriven och har gjort vad de kunnat för att minska vårt beroende av nämnda substans under vår frånvaro:
IMG_0711_small.jpg
IMG_0711_small.jpg (81.21 KB) Visad 4383 gånger

Givetvis var deras insats helt betydelselös, då "äkta silikon-junkies" alltid har en reserv-pip att tillgå 8)

Finjustering av design var det ja... (Tappade visst bort mig i "silikonets underbara värld" :wink: )
Snabbt och utan tillstymmelse till skam i kroppen bestämdes att vi helt sonika stjäl PM's design ovan och påstår att vi tänkt ut det H-E-L-T själva (dvs. om någon utomstående skulle fråga :mrgreen: )
IMG_0714_small.jpg
IMG_0714_small.jpg (54.84 KB) Visad 4390 gånger

Slitsar (den nedre ca 2x80-85cm, de övre 2 ca 1x30cm styck) och 125mm's utblåset täcktes av ett finmaskigt metalltrådsnät som lämpligt nog fanns tillgängligt.
Ett par klossar i övre änden av den större plåten monterades också, för att ge plåten lite välbehövlig stadga.

Som synes gör ett par timmars jobb en O-O-T-R-O-L-I-G kosmetisk skillnad jämfört med där vi slutade dag 1 :roll: :
IMG_0715_small.jpg
IMG_0715_small.jpg (75.24 KB) Visad 4368 gånger


Tiden gick fort även denna gång när vi hade roligt (tyvärr höll inte bygget samma hastighet :roll: ), men denna gång skulle inte mörker (inte heller "kumpan d.ä's" intresse av intilliggande vedhög) hindra oss!
Lådan skulle bara vara klar denna dag!

Bygglampan spred ett behagligt arbetsljus, och här ses "kumpan d.y." lägga den sista strängen av...
DSC00693_small.JPG
DSC00693_small.JPG (40.41 KB) Visad 4377 gånger

just det, ni gissade det!
-SILIKON :!: :lol:

Slutresultat framsida:
IMG_0716_small.jpg
IMG_0716_small.jpg (45.2 KB) Visad 4369 gånger

Baksida:
baksida.JPG
baksida.JPG (47.22 KB) Visad 4375 gånger


Då återstår att montera termostat, rör för vägg-genomförning, fläkt samt solcell... Så ett par dagar till så! :wink:

Ps. Om nån undrar hur tätningen i skarven mellan "plåt 1/3" och "plåt 2/3" gjordes bör ni läsa detta inlägg igen... -En ledtråd är en substans av "oorganiska polymerer baserad på kedjor av kisel och syre" (källa: Wikipedia )
Ps2. Tack PM för din input! -Du hade inga större problem att övertyga oss att denna lösning är både enklare och bättre!
/Matte
-Yxmeckar bäst i teorin
Matte_J
 
Inlägg: 167
Blev medlem: 25 aug 2008 16:53
Ort: Karlstad

Re: Bygget kom igång!

Inläggav Jernet 04 nov 2008 08:07

Stiligt!
Nu är man sugen på att höra resultat på denna konstruktion.
Jernet
 

Nästa

Återgå till Solenergi

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster